Karaciğerin Önemi

Karaciğer en önemli organlarımızdandır.

Karaciğer en önemli organlarımızdandır. Normal kan şekeri seviyesinin sağlanmasında çok gereklidir. Vücuda alınan besinleri parçalamak ve kanda oluşan maddeleri gerektiğinde temizlemek karaciğerin görevidir. Kısaca karaciğer vücudun filtresidir. Sağlıklı olmayan, düzgün çalışmayan, kirli olan bir karaciğerde; Kan temizlenmediği için kalp-damar sistemi zarar görür. Toksinleri temizleyemediği için vücut yağlarının enerji üretimi yavaşlar. Kilo alımı başlar. Kişiler kendini sürekli yorgun hisseder. Hatta ciltlerinde bile gözle görülür deformasyonlar ve yağlanmalar başlar. Karaciğer ile ortak çalışan safra kesesi de etkilenir. Karaciğerden günde 4 bardak kadar safra salgılanır. Salgılanan bu safra ile yağların sindirimi kolaylaşır. Ama düzgün çalışmayan bir karaciğerde sindirim zorlaşır. İşin kötüsü karaciğer fonksiyonları iyice yavaşlamadan harabiyetinide anlamayabiliriz.

Karaciğerin düzgün çalışıp çalışmadığını nasıl anlayacağız?


Bazı soruları soralım kendimize;
 • Yemeklerden sonra mide şişkinliği ve yorgunluk hissediyormuyuz?
 • Yedikten kısa birsüre sonra acıkıyormuyuz?
 • Sabahları yorgun mu uyanıyoruz?
 • Sabahları ağzınızda pas tadı ve kötü kokan bir nefesle mi uyanıyorsunuz?
 • Cilt döküntüleri,egzama ve alerjileriniz varmı?
 • Ciltte sivilceler hatta çıbanlar varmı?
 • Çok fazla ilaç kullanıyormuyuz?
 • Kolay kilo alıp zormu veriyoruz?
 • Kolestrol veya diabethastasımıyız?
 • Sigara,alkolkullanıyormuyuz?
 • Egzos dumanına maruzmuyuz?

Bu sorulardan 2-3 tanesine bile evet deniyorsa mutlaka karaciğer temizliği yapılmalıdır.

Doğru ve yeterli bir şekilde karaciğer temizliği için besin takviyelerinden yardım almalıyız. Karaciğeri hem temizlemek hemde korumayı amaçladığımız da önemli bir bitki olan Milkthistle yani deve dikeni olmalı. MilkThistle karaciğer dostu silimarin içerir. Bu bitki için artık kanıta dayalı tıpta ikna oldu. MilkThistle yani silimarin hepatit ve siroz tedavisine bile destek olarak kullanılmaktadır. Ancak burada dikkat çekmemiz gereken konu her milkthistlesilimarin değildir. Silimarinin yani milkthistleın etkinliğini arttıran Artıchoke yani enginar yaprağı ile birlikte kullanılmasıdır. Artıchoke yani enginar safra üretimini arttırarak sindirime ve metabolizmayı hızlandırmaya yarıyor. Alkol, sigara, ilaçlar ve toksinlerin karaciğer üzerindeki hasarı önlüyor.

Karaciğerin düzgün çalışmamasının sonucu Yorgunluk, kalp damar hastalığı, karaciğer yağlanması, potansiyel diyabetli, hipertansiyonlu demektir. Eğer kolay kilo alıp zor veriyorsak, sıkacıkıyorsak, yemek sonrası yorgunluk hali, cilt sorunları, karaciğer yağlanması, bel çevresinde genişleme varsa insülin direncinden söz edebiliriz. Karaciğer görevini yapamadığı için salgılanan insülin enerji kaynağı olarak kullanılmıyor. Özellikle göbek çevresinde yağ olarak depolanıyor. İnsülin direnci olan kişilerin


karaciğer karaciğer temizliği karaciğer sağlığı besin takviyesi